Zbrodnicza Umowa

Przez ostatnie 20 lat Polska przekazała na rzecz Kościoła katolickiego przeszło 360 miliardów złotych. Nieoficjalne szacunki sięgają 800 miliardów przez ostatnie 30 lat.
Dlaczego te 30 lat jest tak ważne? Otóż w 1993 roku Polska podpisała zbrodniczą umowę z Kościołem katolickim, jaką jest Konkordat, która nakłada na państwo same zobowiązanie i konieczność oddawania lenna. A na drugą stronę tej umowy, nie nakłada żadnych obowiązków.
Przyjmując sam trwały majątek Kościoła w Polsce wyliczany na 200 miliardów (oficjalnie), na jednego funkcjonariusza tej instytucji przypada 6,5 miliona złotych. Ile przypada na Polaka? Długi, które będą spłacać nasze wnuki.

Ciekawostką jest, że w 1992 roku (rok przed podpisaniem Konkordatu), Polskę opuściły wojska okupanta Rosyjskiego. Wówczas odzyskaliśmy niepodległość, którą błędnie świętujemy do dziś. Zaraz wyjaśnię dlaczego błędnie.
Świętujemy wycofanie z Polski wojsk Rosyjskich, stacjonujących na naszym terenie przez ponad pół wieku. W 1992 roku wycofano z Polski ponad 35 tysięcy Rosyjskich żołnierzy. Istna armia. Ale czy wiecie, że na terenie naszego kraju przebywa wciąż niemal taka sama ilość funkcjonariuszy innego Państwa? I żyje tu na koszt Polaków od dziesięciu wieków? Czy wiecie, że rok po wyjechaniu Rosyjskiego okupanta, podpisaliśmy umowę - której nie możemy wypowiedzieć - z nowym okupantem? Tą umową jest właśnie Konkordat, który gwarantuje oddawanie Polskich ziem Kościołowi, płacenie mu lenna i utrzymywanie funkcjonariuszy tego Kościoła.
Jak widać od XVII wieku nie umiemy żyć jako wolny naród. Zaledwie rok trwało dobrowolne oddanie Polski pod okupację najbardziej zbrodniczej na świecie i wobec Polski instytucji.

Na rok 2022, roczny koszt utrzymania przez państwo Polskie Kościoła katolickiego wynosi 24 miliardy złotych.
Sama katecheza w szkole, czyli wciskanie dzieciom zabobonnych głupot, to koszt 2 miliardów złotych. Podczas gdy fundusz przeznaczony na pomoc psychologiczną dzieciom to 15 milionów, czyli 3 złote na dziecko rocznie. Na to nie ma. Nie ma też na stomatologów i nie ma na obiady. Ale jest za to 2 miliardy na lepienie z dzieci posłusznych lemingów pradawnej, barbarzyńskiej idei, która służy jedynie konkretnej firmie i jej politycznym celom.

Do tego dochodzą jeszcze grunty przekazywane za darmo lub z bonifikatą 99,9% ceny rynkowej. W historii jednak większość za darmo. Tak tworzyło się biskupstwa, klasztory, etc. I co zresztą widzicie, wciąż tę ziemię za darmo się oddaje.

Z wyliczeń News Statesman wynika, że Kościół katolicki posiada drugą co do wielkości powierzchnię ziem na świecie (Pierwszym takim podmiotem jest Królestwo Brytyjskie) Gdyby wszystkie ziemie Kościoła zebrać w jednym miejscu rozmiarem przekroczyłyby one powierzchnię Francji.
W Polsce Kościół katolicki ma ponad 2600 kilometrów kwadratowych gruntów, które nie są już Polskie. Nie muszę dodawać, że wszystkie grunty zwolnione są z podatków.

Dziś przedstawiam okiem dwóch portali piękny biznes na dziewiczej ziemi w Polsce, która już za chwilę dziewicza nie będzie. To biznes, który służy tylko i wyłącznie Kościołowi katolickiemu, okradając nas z dobrodziejstwa natury.
Państwo Polskie służy jedynie jako wasal swemu namiestnikowi.

 

W 2020 roku portal OKOPress pisał:
"PiS dał Kościołowi ziemię na Warmii wartą około 56 mln zł. Biskup zbuduje tam hotel ze spa.
Za rządów PiS kilka warmińskich parafii i tamtejszy Caritas DOSTAŁY od państwa 70 ha ziemi pod Olsztynem o wartości około 56 mln zł. Miały tam powstać gospodarstwa rolne, Kościół zbuduje jednak 4-gwiazdkowy hotel. Księża starali się o tę ziemię także za rządów PO-PSL. Wtedy urzędnicy stwierdzili, że oddanie im gruntów byłoby bezprawne.
Archidiecezja Warmińska w 2018 roku weszła w spółkę z deweloperem, żeby wybudować pod Olsztynem luksusowy hotel.
Ma stanąć w Rybakach, niewielkiej warmińskiej wsi nad Jeziorem Łańskim, największym i najgłębszym na Pojezierzu Olsztyńskim. Wieś jest odgrodzona od świata Puszczą Napiwodzko-Ramucką.

Od kilkunastu lat Archidiecezja Warmińska pozyskuje od państwa kolejne połacie ziemi w tej okolicy. Jak ustaliliśmy, w sumie warmiński Kościół dostał już w Rybakach 70,2 hektarów gruntów, wartych nawet 55,9 mln złotych.

W 2007 roku abp Wojciech Ziemba wyprosił u Jarosława Kaczyńskiego przekazanie Caritasowi Archidiecezji Warmińskiej 26,8 hektarów ziemi i położonych na niej budynków rządowego ośrodka w północnej części Rybak. Wyceniono je na 11,4 mln złotych.
Dekadę później, urzędnicy Agencji Nieruchomości Rolnych, a równocześnie działacze PiS, dali olsztyńskim parafiom 16,6 hektarów atrakcyjnych terenów tuż nad jeziorem. Te zostały wycenione na ponad 17 mln złotych.
W 2017 i 2018 roku ci sami urzędnicy oddali parafiom kolejne 26,8 hektara. Także nad brzegiem jeziora, ale w zachodniej części Rybak. Przy takiej samej wycenie działki byłyby warte 27,8 mln złotych.
Według byłych pracowników Agencji Nieruchomości Rolnych, z którymi rozmawialiśmy, przekazanie Kościołowi gruntów w 2017 i 2018 roku odbyło się niezgodnie z obowiązującym prawem i wbrew praktyce, obowiązującej w ANR do 2015 roku. Co więcej, ziemie, które zostały darowane parafiom, by mogły utworzyć swoje gospodarstwa rolne, warmiński biskup chce wykorzystać pod budowę 4-gwiazdkowego hotelu.

Zapowiedzi inwestycji porażają rozmachem. Według doniesień prasowych koszt całej inwestycji wyniesie około 300 milionów złotych. Główny budynek 4-gwiazdkowego hotelu ma mieć maksymalnie cztery piętra, 351 pokoi dla 710 osób, sale konferencyjne na 1,2 tys. osób, restaurację o powierzchni 800 m kw., obszerną kawiarnię i bar, a do tego basen fitness i spa. Wokół hotelu powstaną: kolejny basen i inne obiekty sportowe, bar nad jeziorem, kąpielisko z pomostem i 35 parterowych willi z kolejną setką apartamentów.
Wszystko to ma zmieścić się w południowej części Rybak, na 16,5 hektarach łąk porastających cypel w kształcie koniczyny.
Do wybudowania tego hotelowego kompleksu została powołana spółka celowa Projekt Rybaki-Łańsk. Archidiecezja objęła w niej 51 proc. udziałów. Resztę ma deweloper, czyli Grupa Kapitałowa BBI Development S.A. – ta sama, która we współpracy z Archidiecezją Warszawską stawia Roma Tower – wieżowiec w centrum stolicy, nazywany powszechnie „Nycz Tower".

 

W sierpniu 2022 roku, temat podjęła Wirtualna Polska. Przeczytać między innymi można:
" Kościół, wnioskując o przekazanie mu ziemi, przestrzegał organy państwa przed zakusami deweloperów, którzy chcą zabudować jeden z najpiękniejszych naturalnych terenów Polski.

Ksiądz, który pomagał w otrzymaniu ziemi przez Kościół, a potem pracował przy projekcie budowy hotelu, trzy dni po zakończeniu swojej misji w kościelno-deweloperskiej spółce stał się właścicielem mieszkania na ekskluzywnym warszawskim osiedlu wybudowanym przez BBI Development.

W mediach trwa kampania lobbingowa – pojawiają się teksty jednoznacznie sugerujące, że budowa hotelu to doskonały pomysł. Pojawiają się też informacje, że to zamach na naturę i skandal. Wzmożenie medialne związane jest z tym, że niebawem ma zostać zatwierdzony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Gdy Kościół chciał przejąć grunty za rządów Platformy Obywatelskiej, swoje wnioski argumentował ryzykiem związanym z wykorzystaniem naturalnego terenu przez prywatnych inwestorów, którzy za nic będą mieli okolicznych mieszkańców i przyrodę.

Misję pozyskania ziem od państwa dla Kościoła powierzono między innymi księdzu Piotrowi Hartkiewiczowi, wówczas dyrektorowi ośrodka Caritas w Rybakach.

Za rządów PO-PSL się nie udało. Urzędnicy odpisywali, że przepisy nie pozwalają na przekazanie gruntów. Udało się, gdy władzę w państwie przejęło PiS.. Kościół przejął za darmo - w ramach rekompensaty za wywłaszczenia z czasów PRL - grunty z przeznaczeniem rolnym.

Natychmiast jednak - jeszcze przed zatwierdzeniem przekazania działek przez państwo - ksiądz Hartkiewicz złożył do gminy wniosek o zmianę przeznaczenia terenu z rolnego na turystyczny z możliwością zabudowy.

Gdy tylko grunty trafiły do Kościoła, parafie, które je formalnie otrzymały, dokonały darowizny na rzecz Archidiecezji Warmińskiej.

Ta z kolei kilka tygodni później podpisała ze spółką zależną od BBI Development, umowę inwestycyjną zakładającą "wzniesienie i komercjalizację budynku hotelowego o wysokim standardzie z częścią rekreacyjną wraz z towarzyszącym mu kompleksem jednokondygnacyjnych domów mieszkalnych przeznaczonych docelowo do sprzedaży indywidualnym nabywcom".

Kościół obiecał, że da ziemię. Deweloper zobowiązał się, że postawi tam hotel.
W zawiązanej spółce Projekt Rybaki-Łańsk Archidiecezja Warmińska objęła 51 proc. udziałów, zaś spółka zależna dewelopera 49 proc.

Wiceprezes BBI Development, który jednocześnie jest prezesem spółki Projekt Rybaki-Łańsk, Rafał Szczepański, to zresztą zaufany człowiek Kościoła.

Ojcem sukcesu łańskiej inwestycji jest ksiądz Piotr Hartkiewicz. To on najaktywniej działał na rzecz pozyskania gruntów od państwa przez Kościół. To on przestrzegał przed "zakusami prywatnych inwestorów", w tym deweloperów, przed zniszczeniem naturalnej spuścizny Rybak. To on wreszcie został wiceprezesem spółki zawiązanej przez archidiecezję oraz warszawskiego dewelopera, a także wicedyrektorem Caritasu Archidiecezji Warmińskiej.

Jego kościelno-biznesowa misja zakończyła się, gdy wszelkie potrzebne grunty już należały do Kościoła, umowa między biznesowymi wspólnikami była zawarta, a perspektywa budowy hotelu bliska.

31 stycznia 2020 r. ksiądz Hartkiewicz przestał być zastępcą dyrektora Caritasu.

21 lutego 2020 r. zaś został wykreślony z rejestru jako wiceprezes zarządu spółki Projekt Rybaki-Łańsk.

Z ustaleń WP wynika, że trzy dni później, 24 lutego 2020 r., ksiądz Hartkiewicz stał się właścicielem 30-metrowego mieszkania na ekskluzywnym warszawskim osiedlu. Wybudowało je BBI Development. Obecna wartość lokalu to ok. 400 tys. zł.

W księdze wieczystej nie ma informacji o tym, by ksiądz na zakup nieruchomości wziął kredyt."

 

Wiedz więcej. Czytaj i słuchaj.
https://www.poganin.eu/ksiega/namiestnik
https://www.poganin.eu/ksiega/okupant

https://www.poganin.eu/podcast


Privacy preferences
__cookiemgr_infotext__

Privacy declaration

Show details
Our webpage stores data on your device (cookies and browser's storages) to identify your session and achieve basic platform functionality, browsing experience and security.
__cookietype_func__

Zaloguj się